Nagyvonalakban
Behan Pter 2006.12.27. 09:40
Az els vilghbor idejn (1914-1918)
1914. jlius 28-n a Monarchia hadat zent Szerbinak A nmet terjeszked politika nyomsra az osztrk- magyar uralkod krk 1914-ben belevittk orszgunkat az rdekeinkkel ellenttes els vilghborba. Mintegy 1200 hatvani frfit hvtak be katonnak azzal a hazug indokkal hogy a hazt kell megvdeni. Kzlk tbb mint 210-en vesztettk letket.Sokan vltak rokkantt, szzak szenvedtek hnapokon, veken t hadifogolytborokban. A gazdasgi let sztzilldott. A polgri lakossg nlklztt, csak egy szk rteg hzott hasznot a hborbl.
A hbor kezdetn ltalnos volt a lelkeseds Hatvanban is. A helyi jsgban arrl cikkeztek, hogy a gaz rcokkal le kell mr egyszer szmolni. Kt hatalmas nemzet, a magyar s a nmet fog ssze, hogy szmon krje a vad rcoktl komiszsgait. A bevonul katonk a kzsghza eltt gylekeztek. A hatvani honlenyok zszlt ajndkoztak szmukra. Zenekar ksretben indultak a vastllomsra. tkzben a 48-as honvdemlknl meglltak, ahol Papp Jzsef, a jeles kzleti szemly intzett hozzjuk buzdt beszdet. A vastllomson dr. Adler Vilmos, az izraelita frabbi megldotta, majd Hatvan kznsge nevben bcst vett a bevonulktl, akiket kln vonat vitte Egerbe.
A hatvani katonk legtbbjt a 60. gyalogezredbe hvtk be, amelynek Egerben volt a laktanyja.( Ennek emlkre vltoztattk meg a Srhz kz nevt Hatvanas utcra.) Tbben szolgltak az ugyancsak csszri. s kirlyi. gyngysi 6-os huszrezredben. Innen elszr a szerb harctrre vittk ket, majd miutn Oroszorszg belpett a hborba, tbbsgk a keleti harctrre kerlt (pldul Nagy Rezs fhadnagy, Huczka Andrs honvd, Nagy Ferenc tizedes). 1915-tl, Olaszorszg hadba lpse utn sok hatvani harcolt az olasz harctren (pldul Mikls Dezs szakaszvezet, Ring Gyula fhadnagy, ptszmrnk).
A harcok vltakoz sikerekkel folytak. Kezdetben a Kzponti Hatalmak reztk magukat flnyben, ennek ellenre slyos vesztesgeket is szenvedtek. Mr 1914 szeptemberben megrkeztek a hrek az els hatvani ldozatokrl ("hsi halottakrl"). Ilyen volt pldul Bucholc Jnos fhadnagy, Mikls Dezs szakaszvezet. gazdatiszt, Kovts Sndor fhadnagy. dr. Lengyel Emil orvos. Sokan szenvedtek sebeslst (Tbbek kztt Szab Imre mozis, Csek Sndor jhatvani keresked, ifj.Mayer Sndor ptmunks). A sebeslt katonk gygytsra, polsra Hatvanban is ltrehoztak hrom szksgkrhzat: slyos betegek szmra 24 gyast a vasti szertrban, a lbadozk szmra 100 gyast a cukorgyri "Laktanyban" s 200 gyast a rgi Kocsi-telepen, melyet a cukorgyr a sajt kltsgn alaktott ki.
Kezdetben lelkesen harcoltak a legtbben. Sok hatvani rszeslt kitntetsben (Blumenthal Vilmos hadnagy, Ring Gyula fhadnagy, Weisz Mihly).
Ksbb rdbbentek , hogy flrevezetsnek vltak ldozatul, felismertk, hogy a szemben ll katonkkal nincs okuk ellensgeskedsre, s mr 1916-ban megkezddtek a lvszrok-bartkozsok. Ilyennek volt rsztvevje az orosz harctren Mezei Andrs, ifj.Mayer Sndor. A fraternizlsok alkalmval a keleti fronton megismerkedtek az orosz szocildemokratk nzeteivel, akik szerint szembe kell fordulni azokkal, akik a hbor folytatst akarjk. Voltak azonban olyanok is, akik sztnsen fordultak szembe a hborval. Csaszlai Ferenc vallsos meggyzdsre hivatkozva tagadta meg a fegyver hasznlatt. Vajda Istvn hossz frontszolglat utn, amikor megtudta, hogy ismt a harctrre akarjk kldeni, nem trt vissza az alakulathoz a szabadsgrl, csak miutn az elvonult. Liptai Jnos 1918-ban a szabadsgrl vissza sem ment, hanem bujklva vrta meg a hbor vgt.
A tbb mint ngy ven t tart harcok folyamn szzak estek fogsgba, mint pldul Mezei Andrs, Huczka Mihly, Kurunczi Lajos Oroszorszgban.
A gazdasgi letben gondot jelentett a frfimunksok hinya. Ezek helyettestsre igyekeztek nket bevonni, klnsen a mezgazdasgban. E mellett munkra fogtk a hadifoglyokat is.
Az itthoni lakossg lett megneheztette a kialakul ruhiny s az azt kvet drguls. A kzigazgats vezeti megprbltak gtat vetni az rdrgtsnak, de hiba adott ki rendeletet a fszolgabr az lelmiszeruzsora s a tlhajtott drgasg lekzdsre, az inflci kialakulst nem tudtk megakadlyozni.
Az egszsggy terletn nehzsget okozott az, hogy az orvosok egy rszt behvtk katonai szolglatra. 1915-ben csak ngy orvos llt a lakossg szolglatra. Az elgtelen tpllkozs s a sok tutaz kvetkeztben jrvnyos megbetegedsek keletkeztek. jbl s jbl felttte a fejt a kolera.
Az oroszorszgi forradalomrl szl tudstsok, klnsen a szovjet kormny bkepolitikjrl szl hrek egyre szlesebb krkben terjedtek el. A Hatvan s Vidke cm polgri radiklis belltottsg helyi lapban, 1918 janurjban Leninrl jelent meg vezrcikk, amelyben gy mutattk be a bolsevik vezett, mint aki klnlegesen nagy egynisg, mert kpes lesz eljuttatni az emberisget a rgta vrt bkhez.
|